Sigorta Şirketlerinden Usulsüz İşlem Yapan Acentelere Uyarı Tebligatı

Sigorta şirketleri trafik sigorta branşında usulsüz ve yönetmeliklere aykırı işlemler yapan acentelerine tebligat gönderdi.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde yapılan denetim kapsamında trafik sigorta branşında usulsüz ve yönetmeliklere aykırı işlemler yapan acenteler olduğu belirtilirken, bu kapsamda sigorta şirketleri de acentelerine tebligat göndermeye başladı.

Acentelerin Sesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada,

“Değerli Meslektaşlar;

Bilgi aldığımız önemli bir konuyu sizlerle de paylaşmak istedik. Aldığımız bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tebligatları doğrultusunda trafik sigorta branşında SBM (Sigorta Bilgi Merkezi ) tarafından denetimler yapılmış ve denetim sonuçları da sigorta şirketlerine iletilmiş. İletilen bu tespit ve bilgiler doğrultusunda da sigorta şirketleri trafik sigorta branşında usulsüz ve yönetmeliklere aykırı işlemler yapan acentelerine tebligat göndermeye başlamıştır.

Hatırlayacağınız üzere, TOBB SAİK Yönetimi geçen yıl göreve geldiğinde acenteler adına haksız rekabeti önlemek için bu konuda hassas çalışmalar başlatmış ve SBM ( Sigorta Bilgi Merkezi ) yetkilileri ile yaptığı toplantılarda hem istimal ( araç cinsi ) kodlarının EGM ( Emniyet Genel Müdürlüğü ) ile entegrasyon kurularak otomatik gelmesini ( Aralık 2018 ) sağlamış ve hem de SBM tarafından YK Plakalı poliçelerin tescil edilen plakalarının güncellenmesi için otuz günlük süre getirilmesini sağlamıştı. Üstelik bu değişiklik sorumluluğunun acentelerden alınarak sigorta şirketleri tarafından yapılmasını da sağlamıştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı talimatları doğrultusunda bu alanda ki denetim ve incelemelerini aralıksız sürdüren SBM, bu alanda yapılan yeni usulsüzlükleri tespit etmiş. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda da bu usulsüzlükleri sigorta şirketlerine iletmiş. Sigorta şirketleri de usulsüzlük şikayeti yapılan acentelerine detaylı bir yazı ile tebligat iletmeye başlamış ve savunmalarını istemiştir. Aldığımız bilgilere göre bazı şirketler savunmalar gelene kadar ilgili acentelerin ekranlarını da kapamaya başlamış.

Acenteler anlamında haksız rekabete yol açan ve beraberinde sigorta acenteliği meslek etiklerine uygun olmayacak şekilde usulsüz olan bu hataların son bulması dileğiyle acente meslektaşlarımızı mesleki anlamda ciddi sonuçlara yol açacak bu konu ile ilgili bilgilendirmek istedik. Sigorta şirketlerinin söz konusu işlemleri yapan acentelere gönderdiği yazının örneğini de bilgi amaçlı olarak aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.” denildi.

“Hazine Maliye Bakan Yardımcılığı Makamının Talimatları doğrultusunda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde yapılan denetim kapsamında bilgi istenmektedir.

Bu kapsamda, acenteliğiniz tarafından “Yeni Kayıt (YK)” olarak üretimi yapılan aşağıda bilgileri yer alan trafik sigortası poliçelerindeki “Araç Tarife Grup Kodu” bilgisinin, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) nezdinde tutulan bilgilerle uyuşmadığı ve bu uyuşmazlık nedeniyle bazı araçların tarife basamak kodunun hatalı olduğu tespit edilmiştir.

Denetim esnasında tespit edilen bir diğer husus ise, acenteliğiniz tarafından yine “Yeni Kayıt (YK)” olarak üretimi yapılan, aşağıda bilgileri yer alan trafik sigortası poliçelerindeki araç bilgilerinin EGM kayıtlarında hiç bulunmamasıdır.

Bu durum, poliçe üzerinde belirtilen bilgilere ait bir aracın mevcut olmaması ya da şase numarası, motor numarası ve model yılı bilgilerinden en az birinin yanlış girilmesinden kaynaklanabilmektedir.

Tespit edilen her iki husus da prim hesaplamasını etkileyebilmektedir. Bu kapsamda, bu işlemin neden yapıldığını yazılı olarak açıklamanız gereklidir. Aksi takdirde Hazine Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcılığı soruşturması kapsamında acenteliğiniz değerlendirilmek zorunda kalınacaktır.”