SBM’den Kayıtların Silinmesi İle İlgili Açıklama

Facebook’ta araçların hasar kayıtlarının 8 bin liraya silindiğine ilişkin mesajların paylaşılması üzerine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)  bir açıklama yaptı.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden araçların hasar kayıtlarının silindiği iddiasının yayılması Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni (SBM) harekete geçirdi. 155 bine yakın takipçisi olan bir Facebook sayfasında “Araçlarınızın hasar kayıtlarını, pert kaydını ve ağır hasar kaydını silelim 5664 sorgulamasında çıkmasın. Sigorta ve kasko veri tabanından kalıcı şekilde silinir bilgi için mesaj atınız.” yer almıştı.

İddiaların ulusal medyaya yansıması üzerine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Merkezimiz nezdinde tutulan hasar kaydının, kimliği belirsiz kişiler tarafından geliştirilen bir program vasıtası ile silindiği; ve 5664 hasar sorgulama servisi ile yapılan sorgularda hasar kayıtlarının bu yolla gözükmemesinin sağlandığına yönelik yayınların; sosyal medya üzerinden yapıldığı ve bu konunun ulusal medyada haber haline getirildiği görülmüştür. Kurumumuzun veri tabanı yüksek güvenlik ile korunmakta olup herhangi bir sızma, yasadışı giriş veya kayıtların değiştirilmesi / silinmesi teknik olarak mümkün olmadığı gibi; bu tip eylem ya da teşebbüsler 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ve Türk Ceza Kanunu uyarınca suç niteliği taşımaktadır. Vatandaşlarımızın, mağduriyet yaşamaması için bu gibi dolandırıcılık niteliği taşıyan faaliyetlere itibar etmemeleri; ve kendilerine bu yolla ulaşan kişileri merkezimize ve adli mercilere bildirmeleri gerekmektedir.”