Neova Sigorta’nın Yüzde 65’i Kuveyt Türk’ün Oluyor

Kuveyt Türk, Neova Sigorta’daki yüzde 7’lik hissesini yüzde 65’e çıkarıp şirketin büyük ortağı olmak için harekete geçtiği öğrenildi.

Kuveyt Türk, Neova Sigorta’nın büyük ortağı Turkapital Holding ve küçük ortaklarında KFH Takaful’e ait hisselerinin tamamını; satın almak için niyet mektubu imzaladığını duyurdu.

Şu an itibariyle Neova Sigorta hisselerinin yüzde 53’ü Turkapital Holding’in, yüzde 35’i First Takaful’un; yüzde 7’si Kuveyt Türk’ün, yüzde 5’i KFH Takaful’un ve yüzde 0.0003’ü de Autoland Otomotiv’in elinde bulunuyor.

Kuveyt Türk, bu hamlesiyle Turkapital Holding’in yüzde 53’lük hisselerinin tamamını ve yine KFH Takaful’e ait yüzde 5’lik hissenin tamamını satın alacak. Elinde yüzde 7’lik hisse bulunan Kuveyt Türk; böylece Neova Sigorta’nın toplamda yüzde 65’lik hissesinin sahibi haline gelecek.

Kuveyt Türk, Neova Sigorta hamlesini Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) da bildirdi. Kuveyt Türk’ten 3 Ocak’ta KAP’a yapılan bildirim şu şekilde: “Bankamız tarafından alınan Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde Neova Sigorta Anonim Şirketi‘nin ortaklık paylarından Turkapital Holding B.S.C.C.’nin yüzde 53  oranındaki; ve KFH Takaful Insurance Company’nin (K.S.C.C.) yüzde 5 oranındaki hisselerinin  satın alınması ile ilgili olarak niyet mektubu imzalanmış; ve pay devrini yapacak  ortaklara gönderilmesi süreci başlatılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.”