Fransa’dan Tamamlayıcı Sağlık Hamlesi

Fransa’da gelir durumu düşük ancak genel sağlık sigortası (CMU) alma hakkı olmayan aileler için günlüğü 1 euroya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (mutuelle) imkanı getirdi.

Fransa’da hükümet, fakirlikle mücadele çerçevesinde bir dizi önlem paketini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Bu önlemler arasında dar gelirli ailelere sağlanacak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (mutuelle) hizmeti de yer alıyor. Yeni uygulama ise 1 Kasım 2019’da yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Macron’un açıkladığı yeni uygulamaya göre devletin dar gelirli ailelere sunduğu genel sağlık sigortası CMU’yü almak için geliri fazla ancak fakirlik sınırı altında yaşayan aileler için yeni bir yardım başlatıldı. “Genişletilmiş CMU” olarak lanse edilen yeni yardım ile düşük miktarlara tamamlayıcı sigorta yaptırılması sağlanacak. Bu yardımdan yararlanmak için ise tek bir kişi için yıllık gelirinin 11 bin 776  Euro’yu geçmemesi gerekiyor.

Arti33.com’un haberine göre yeni uygulama ile bölgeye ve durumuna göre tek kişi için aylık sigorta bedeli birkaç euro ile 30 euro arasında değişebilecek. Böylece iki çocuklu bir aile için aylık 30 Euroluk bir tasarruf etme imkanının sağlanması öngörülüyor. Daha önce uygulamada olan ve daha az kişinin yararlanabildiği sigorta için çek yardımı ACS uygulaması ise kaldırıldı.