Zorunlu Trafik Sigortasının Yeni Teminat Tutarları Belli Oldu

21 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Trafik Sigortası hakkındaki yönetmelik değişikliği, teminat tutarlarının otomatik güncellenmesine hükmetmişti.

Bu kapsamda, yılın ikinci yarısı kabul edilen 1 Temmuz itibarıyla herhangi bir kaza durumunda sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği en fazla tazminat tutarını gösteren limitler artırıldı.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda Tarife Uygulama Esasları hakkındaki yönetmelik gereği, 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulanan sağlık giderleri, sakatlanma/ ölüm ve maddi teminat tutarlarının nitelikleri şekillendi. Ayrıca yönetmelikte her altı ayda bir otomatik olmak koşuluyla rakamların revize edileceği de belirtildi. Sigorta şirketlerinin ödeyeceği teminat tutarı maddi hasarlı kazalarda 36 bin lirayken bu rakam araç başına 39 bin liraya çıkarıldı. Sakatlanma ve kalıcı sakatlık teminatı 360 bin liradan 390 bin liraya çıktı. Kaza başı teminat ise 72 bin liradan 78 bin liraya çıktı. Bu oranlara bakıldığında Ocak 2019 teminatları, Temmuz 2019 teminatlarıyla kıyaslandığında %8 ile %8,5 oranında bir artış olduğu görülüyor.