Türk Şirket, İsviçre’ye 3 Milyar Euro Sigorta Yatırımı Yapacak

Yurt dışında birçok ülkede farklı sektörlerde yatırımları bulunan Yükselir Group, sigorta sektöründeki yatırımların yeni düzenlemelerle birlikte daha cazip hale geldiğini belirterek uzun süredir ilgilendikleri sigorta sektörüne yatırım yapma kararı aldığını açıkladı.

Bünyesinde 14 şirket grubunu barındıran ve yurt dışındaki yaptığı yatırımları ile bilinen Yükselir Group büyük bir potansiyel içeren sigorta sektörüne hatırı sayılır bir yatırım yapma kararı aldı. Küresel çapta petrol, doğalgaz, yenilenebilir enerji, inşaat, marina ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren Grup, İsviçre sigortacılık sektörüne girme kararı alarak, gelecek vadeden yatırım fırsatlarına sigortayı da ekledi. Yükselir Group İsviçre’ye ilk etapta 1,8 milyar euro yatırımı yapacak.

Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel, İsviçre’nin büyüyen sigorta sektörünü yaklaşık bir senedir sıkı bir şekilde takip ettiklerini söyledi. Her sektörde olduğu gibi büyük veri ve veri analitiğinin sigorta sektörünü dönüştüreceğini ifade eden Yavuz Yüksel, geçtiğimiz yıl 649 milyar dolar büyüklüğe ulaşan İsviçre sigortacılık sektörünün finansal hizmetlerdeki büyüme oranını aşmış durumda olduğuna dikkat çekti.

Sigorta sektörü üzerine yatırım yapmaya daha fazla odaklanacağı bildirilen Yükselir Group’un yıl içinde ilave 1,2 milyar euroluk yatırım daha yapacağı belirtiliyor. Yapılan görüşmeler sonucunda yatırımın onaylandığı ve resmi tüm onayların alındığını söyleyen Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel, “İsviçre sigorta sektörü uzun zamandır radarımızdaydı. Yatırım için şu an en uygun zaman olduğuna karar verdik. Şubat ayında başlayan yatırım sürecimizi sene sonuna kadar toplamda 3 milyar euroya ulaşacak. İsviçre, UBS ve Credit Suisse gibi Avrupa’nın en büyük bankalarına sahip. Fakat biz yatırım kararımızı sigortadan yana kullandık. Sigorta, şu an yükselen bir eğilime sahip ve bu kuvvetli rüzgarı avantaj olarak kullanmak istiyoruz. İsviçre’de sigorta alanında Zurich Insurance ve Swiss Re gibi zorlu rakipler mevcut. Bu kararımızın bizi sigorta alanında dünya çapında oyuncu olma hedefimize yaklaştırdığını düşünüyorum. İlk çeyrek bitmeden diğer yatırımımızı da duyurmuş olacağız.” dedi.