Köksüz Saç Telinden DNA Elde Etmek Artık Mümkün

Köksüz bir saç telinden yararlı bilgilere sahip bir DNA elde etmek neredeyse imkânsız olarak görünüyordu ancak antik fosillerle ilgili çalışmalarıyla tanınan bir bilim insanı, bu sorunu çözdü. Dava çözme ve gözetleme adına büyük bir devrim yaklaşıyor diyebiliriz.

California Üniversitesi’nde bir paleogenetikçi olan Ed Green, köksüz bir saç telinden DNA elde etmenin yolunu keşfetti. Geçtiğimiz 18 aydır kendisi, emniyet teşkilatı ile birlikte sessizce çalışmalar yapan Green keşfettiği metot sayesinde çözülemeyen davalarda kurbanları ve katilleri kolayca teşhis edebildi.

Doktor Green’in birlikte çalıştığı şerif yardımcısı Pete Headley, durumu şu sözlerle ifade etti: “Bunu yapamayacağımız neredeyse bir kural gibi yazılıydı ama o, bunu artık yapıyor.” İkili, New Hampshire bölgesinde bir davayı çözmek için Green’in yöntemini kullandı. Full Genomes Corporation’ın yöneticilerinden Justin Loe, bu keşif için “tabuları altüst edecek” tabirini kullandı. Dr. Green ve ekibinin köksüz saçlardan DNA elde etme metodunun temeli mtDNA, yani mitokondriyal DNA’ya dayanıyor. Mitokondriyal DNA, anneden çocuğa geçen bağımsız bir DNA parçasıdır. Birçok durumda mtDNA, saç telinin hangi kaynağa ait olduğunu kolaylıkla ortaya çıkartabiliyor.