Evden Verimli Çalışma Önerileri

Corona virüsünün daha fazla yayılmaması için insanların birbirleri ile temaslarını azaltmak adına pek çok şirket çalışanı evden çalışıyor. Ancak evden çalışmak, özellikle zorunluluk hallerinde, sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Uyku süremizin uzaması, yolda geçen vaktin değerlendirilmesi gibi avantajlar evden çalışma fikri için güzel gözükse de evden aynı verimde çalışabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcut. Time Dergisi bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmış. Biz de bazılarını sizler için derledik:

Çalışmak için Bir Yer Belirleyin
Öncelikle evde yatağınızdan çalışamazsınız. Kendinize sadece çalışmak için kullanacağınız bir yer belirlemeniz gerekiyor. Molalarınızı ve günlük hayatınızı ise belirlediğiniz bu alandan farklı bir yerde geçirmelisiniz ki işin ciddiyetini fiziki olarak da fark edebilin ve günlük etkinlikleriniz arasına sınır koyabilin.

Gerekli Isı Ve Işık Düzenlemelerini Yapın
Uzmanlara göre verimli çalışabilmek için ideal sıcaklık 20 derecedir. Hava sıcaklığı optimal değerden dayanılabilir en yüksek değere doğru yükseldikçe ya da azaldıkça bıkkınlık, dikkatsizlik, kan dolaşımının azalması, vücutta su ve asit baz dengesinin bozulması, hata sayısında artış, düşünsel ve beceri isteyen işlerde randıman düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Diğer taraftan yeterli aydınlatma da iş performansında büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden çalışma köşenizi ne çok ne de fazla ışık alan ve ışığın sol tarafınızdan geleceği şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca çalışma odasını sık sık havalandırmalısınız.

Gününüzü Organize Edin
Evdeyken çok daha fazla zaman size kalacağı için günü organize etmeye gerek yokmuş, her gün işte yaptığınız kadar iş yapabilirmişsiniz gibi geliyor olabilir. Ancak gerçek öyle değil. Çeşitli zaman çizelgeleri, hatırlatıcılar kullanarak zamanınızı programlayabilirsiniz.Yapılan araştırmalara göre yalnız çalışmak verimliliği düşürebiliyor bu sebeple günlük bir plan yapmak ve programlı ilerlemek size çok yardımcı olabilir.

Günlük Planınızı Tanıdığınız Herkesle Paylaşın
Sadece iş yaptığınız insanlarla değil aileniz ve arkadaşlarınızla da takviminizi paylaşın. Sürekli bir şeylerin talep edilmesi, yapılan işi sekteye uğrattığı gibi üretkenliği de düşürebilir. Evden çalışırken işiniz en çok aileniz ve arkadaşlarınız tarafından bölünür. Bu yüzden programınızı onlarla da paylaşmanızda fayda var.

Bildirimleri Kapatın
Eğer iş için telefonunuzda ve tarayıcınızda WhatsApp kullanıyorsanız tüm bildirimleri kapatmasanız bile dikkatinizi dağıtma ihtimali olan kişi ve grupları en azından 8 saatliğine sessize almayı deneyebilirsiniz. İşletim sisteminizin masaüstü bildirimlerini de kapatmanız faydalı olabilir. Böylelikle işinizin bölünmesine, odağınızın kaybolmasına ve dikkatinizin dağılmasına mani olmuş olursunuz.

Bağlantıda Kalın
Yalnızlık çalışma şartlarını kötü etkileyebiliyor. O halde alışkın olduğumuz sosyal iletişime devam etmek çalışmayı kolaylaştırabilir. İş arkadaşlarınızla online platformlarda iletişim halinde olabilirsiniz veya videolu görüşmeler ile bağlantıda kalmaya devam edebilirsiniz.